Mammografia – szkodzi czy pomaga?

Świadomość Raka Piersi

W wielkiej analizie jaką w 2014 opublikowano w JAMA  podsumowano 50 lat doświadczeń w wykonywaniu przesiewowych badań mammograficznych w celu wykrywania raka piersi. Do analizy włączono wszystkie raporty dotyczące wykonywania mammografii pomiędzy 1960 a 2014 rokiem.
Okazuje się, że szerokie zastosowanie przesiewowej mammografii w celu wykrywania raka piersi nie przynosi istotnych korzyści. Natomiast mamy do czynienia z prawie 20% możliwością fałszywie dodatnich rozpoznań raka, tam gdzie w rzeczywistości nie ma nowotworu złośliwego co powoduje wdrożenie niepotrzebnych i okaleczających procedur.

Nie ma też żadnych wiarygodnych danych świadczących o tym, iż zaniechanie wykonywania w nie wyselekcjonowanej populacji kobiet mammografii zwiększa śmiertelność z powodu nazwijmy to „przegapionego” raka piersi.

Podsumowując należy jasno powiedzieć, że ponad wszelką wątpliwość:

  • Mammografia jest przydatną metodą diagnostyczną
  • Jednak wskazania do mammografii powinny być ograniczone do grup wysokiego ryzyka i powinny być określane wspólnie przez pacjentkę i lekarza podczas konsultacji specjalistycznej.

     

  • Powinniśmy propagować świadomość zagrożenia kobiet rakiem piersi oraz świadomość technik samodzielnego badania piersi.

 

Źródła:

Pace L, Keating N. A Systematic Assessment of Benefits and Risks to Guide Breast Cancer Screening Decisions. JAMA. 2014;311(13):1327-1335.1
Kategoria -
Profilaktyka
  • Udostępnij
Tomasz Jeżewski - Lekarz specjalista w zakresie chorób wewnętrznych oraz kardiologii

O autorze

Jestem lekarzem, specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych oraz kardiologii, którego głównymi kręgami zainteresowania terapeutycznego są kardiologia interwencyjna oraz obrazowanie w kardiologii z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej oraz echokardiografii. Staram się propagować udokumentowaną naukowo wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia oraz szeroko rozumianej profilaktyki
Facebook
Instagram

Nie przegap kolejnego wpisu!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj moje porady, wskazówki i ciekawostki. Zero spamu, tylko najlepsze treści. Zapraszam!

Polub nas i "Dołacz do Turn-Fit"