Dr n. med. Tomasz Jeżewski

Dr n. med. Tomasz Jeżewski

Moje medyczne DNA

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jako lekarz nie jestem typowym reprezentantem średniego poziomu świadomości zdrowotnej Polaka. Ukończyłem studia medyczne, obroniłem doktorat i zapisałem na koncie dwie specjalizacje. Wszystko to wiązało się z koniecznością przyswajania sobie wiedzy o szeroko pojętym zdrowiu i chorobie.

Jednak pomimo tego wszystkiego, gdy już wdrapałem się na zdefiniowany przez siebie szczyt kariery medycznej, po zrobieniu wewnętrznego remanentu okazało się, że mam duże braki zarówno w teorii jak i praktyce dotyczącej tzw. zdrowego stylu życia.

Mój stan fizyczny również pozostawiał wiele do życzenia. Bardzo intensywna aktywność zabiegowa spowodowała u mnie wystąpienie dokuczliwych dolegliwości bólowych kręgosłupa. Podobno przy wykonywanej przeze mnie pracy to “choroba zawodowa” – ale co będzie za kolejnych kilka lat? Elementem koniecznym do natychmiastowego wprowadzenia była systematyczna, rekreacyjna aktywność fizyczna. Przypomniałem sobie, że kiedyś często uprawiałem sport, byłem aktywny. Dziś, gdy od momentu “mentalnego otrzeźwienia” minęło kilka lat z satysfakcją obserwuję jak stopniowo, na nowo “ożywiałem swój organizm” i “odkurzałem zapomniane mięśnie i więzadła”. Polecam każdemu….kto również, tak jak ja się zagapił.

W myśl powiedzenia “medice cura te ipsum” (lekarzu lecz się sam) z brakami w wykształceniu należało również coś szybko zrobić. W końcu jak ktoś kto sam posiada tego typu braki może właściwie i kompleksowo doradzać swoim pacjentom w ich własnych problemach?

Oczywiście cała część zabiegowa mojej pracy nie ucierpiała zbytnio z powodu tych refleksji. Styl życia i profilaktyka swoją drogą, ale gdy choroba pacjenta jest w fazie zaawansowanej lub jest to stan nagły zabieg jest niezbędny. Zatem zabiegi wykonywałem … i wykonuję do dziś.

No właśnie ale co przed i co po zabiegu ?

Zatem co robić aby zmienić swoją sytuację oraz lepiej pomagać pacjentom? Musiałem wyznaczyć sobie jakąś ścieżkę, która zaowocuje zmianą na lepsze. Najważniejszą częścią tej ścieżki jest prawdopodobnie biblioteka książek o kluczowym znaczeniu dla prozdrowotnej edukacji. Moje krótkie i oczywiście subiektywne recenzje niektórych pozycji mam zamiar również opublikować w ramach projektu TURN FIT. Mam nadzieję, że uda mi się zachęcić również Państwa do ich przeczytania. Stała praca nad swoim zasobem wiedzy jest warunkiem koniecznym do jakiegokolwiek postępu.

Etapy postępu, które zauważyłem u siebie (i chyba mogę rekomendować innym):

 1. Racjonalizacja swojej pozycji:
  Czy tak naprawdę jestem zdrowym człowiekiem? Czy jestem aktywny fizycznie? Co jem na co dzień?
 2. Identyfikacja potrzeb zdrowotnych:
  Co mógłbym zrobić aby:

  1. Czuć się lepiej?
  2. Uniknąć choroby?
  3. Wyglądać zdrowiej?
  4. Odżywiać się zdrowiej?
 3. Remanent dotychczasowej diety:
  1. Co kupuję do jedzenia?
  2. Ile jem produktów przetworzonych a ile sam przyrządzam ze składników naturalnych?
  3. Ile w mojej diecie jest pokarmów pochodzenia zwierzęcego a ile roślinnego?
  4. W ilu spożywanych przeze mnie pokarmach jest schowany cukier?
 4. Ustalenie priorytetów zmiany:
  Opracowanie logicznego planu zmiany nawyków żywieniowych, aktywizacji fizycznej, wdrożenie okresowych badań profilaktycznych.
 5. Stopniowe wdrażanie korekt:
  By nie tworzyć u siebie wewnętrznego napięcia związanego z rewolucją. Nic za wszelką cenę – większość problemów narastała latami – ich rozwiązania nie muszą być wdrożone w dwa dni ! Główną przyczyną występowania efektu jojo są rewolucyjne zrywy…..rewolucja prędzej czy później się kończy – zupełnie inaczej jest w przypadku EWOLUCJI.
 6. Zarażanie otoczenia tematyką zmiany stylu życia:
  Łatwiej jest dokonywać zmian, gdy nie jesteśmy w tym działaniu sami. Warto rozmawiać ze swoimi bliskimi, przekonywać. Pamiętajmy, że kropla drąży skałę – zawsze coś pozytywnego zostaje z każdej rozmowy, nawet, gdy na pierwszy rzut oka nie widać abyśmy kogoś przekonali.
 7. Tworzenie grupy wsparcia:
  Warto mieć lub stworzyć grupę ludzi, z którymi można dyskutować, wymieniać poglądy, książki, źródła informacji, oraz wspierać się wzajemnie w chwilach zwątpienia. Poniekąd rzecz ułatwiać mogą również media społecznościowe (fora dyskusyjne, grupy tematyczne na facebook’u). Jednak kontakt bezpośredni z drugim człowiekiem jest zawsze bardziej wartościowy.
 8. Zbieranie owoców 🙂
  1. Satysfakcja z dobrego samopoczucia,
  2. Poprawa wyników badań okresowych,
  3. Lepsza sprawność fizyczna i wydolność
  4. Przekonanie rodziny, bliskich, znajomych do pozytywnych zmian

Podczas tych wszystkich faz prozdrowotnej ewolucji jedna aktywność wciąż trwa w tle – jest nią AUTOEDUKACJA.

Już przeczytanie kilku kluczowych książek zmienia dotychczasowy sposób postrzegania źródeł chorób przewlekłych i cywilizacyjnych oraz wskazuje możliwości hamowania ich postępu oraz działań profilaktycznych.

To jak funkcjonujemy od najmłodszych lat do późnej starości w największym stopniu jest uzależnione od ilości i jakości pożywienia jakie spożywamy. Wiemy, że nawet bliźniaki jednojajowe, posiadające ten sam zestaw genów mogą się między sobą bardzo różnić pod względem ryzyka zachorowania na wiele chorób, w tym nowotworów. A różnice te w dużej mierze zależą od trybu życia każdego z bliźniąt.

To co bardzo ogniskuje moją uwagę, a co jest bardzo blisko związane ze spożywanym przez nas jedzeniem to nasza flora bakteryjna. Nasz mikrobiom czyli bakterie, które naturalnie żyją w naszym organizmie. Spełniają one mnóstwo ważnych i pożytecznych dla naszego zdrowia funkcji. Wiele z tych funkcji jest wciąż przedmiotem fascynujących badań naukowych. Przełom w docenianiu roli i funkcji miokrobiomu to kwestia ostatnich lat. Nasz prawidłowy rozwój, odporność na zakażenia, ryzyko wystąpienia u nas chorób autoimmunologicznych, metabolicznych, a nawet niektórych nowotworów jest zależne od obecności właściwie rozwiniętej i urozmaiconej flory bakteryjnej. Postaram się przekazywać najważniejsze zagadnienia dotyczące mikrobiomu, tak aby Państwo również mogli docenić jego dla nas znaczenie.

Dr n. med. Tomasz Jeżewski

Dr n. med. Tomasz Jeżewski

“Panie doktorze ale jak ja mam stosować dietę kiedy ja pracuję”

Z pewnością każdy z nas jest zaangażowany w różne aktywności zawodowe – ja również. Generalnie zawsze mam więcej zadań i pomysłów niż czasu na ich realizację. Jednak kwestią absolutnie nadrzędną jest to: “czy my panujemy nad swoim życiem czy ono panuje nad nami”.

W pełni zgadzam się z opinią, że zmiana trybu życia może wiązać się z koniecznością zmiany swoich codziennych nawyków. Rzadko jednak (na szczęście) wymaga od nas zmiany trybu wykonywanej pracy. Możemy znaleźć kompromis w wielu sprawach – natomiast  musimy mieć wolę aby zacząć go poszukiwać. W ciągu ostatnich kilku lat stopniowo udało mi się zmienić kilka własnych przyzwyczajeń. Dziś nie tęsknię do powrotu do poprzedniego trybu życia. Praktycznie nie jadam jedzenia przetworzonego, unikam przypadkowych jadłodajni i restauracji. Wdrożyłem własne rozwiązania pudełkowe (jak najczęściej szykuję sobie jedzenie w pudełkach), aby nie ryzykować kupowania dań o niewiadomym składzie i jakości. Wspólnie z żoną wciąż tworzymy listę miejsc, sklepów, sprzedawców, rolników od których kupujemy określone produkty spożywcze. Kupowanie ekologicznych, organicznych produktów wcale nie jest w obecnych czasach takie łatwe.

Dr n. med. Tomasz Jeżewski

Poza codziennymi obowiązkami, pracą zawodową, w życiu każdego człowieka powinien znaleźć się czas na hobby, aktywność rekreacyjną, życie towarzyskie. W zasadzie mówimy tutaj o szeroko rozumianych technikach autorelaksacji. Uzyskanie równowagi we własnym życiu to element ważny dla utrzymania dobrego zdrowia.

Zintegrowane programy prozdrowotne takie jak autoryzowany przez dr Deana Ornisha (https://www.ornish.com) w USA zakładają interwencje na wielu wymienionych powyżej płaszczyznach. Prawdopodobnie każdy z nas powinien posiąść przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą wymienionych w skrócie zagadnień, które obecnie stanowią “moje zdrowotne DNA”.

Projekt Turn Fit między innymi ma na celu działalność edukacyjną i promującą udokumentowaną wiedzę z zakresu szeroko pojętej medycyny stylu życia (ang. lifestyle medicine).

Szczegóły dotyczące zasygnalizowanych tutaj tematów będę stopniowo publikował na www.turn-fit.com.  Zapraszam do lektury, zapraszam do współpracy, zapraszam do wymiany poglądów.

Natomiast gdy potrzebujesz osobistej konsultacji

Dr n. med. Tomasz Jeżewski

Nie przegap kolejnego wpisu!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj moje porady, wskazówki i ciekawostki. Zero spamu, tylko najlepsze treści. Zapraszam!